Jak złożyć wniosek o dotacje na otwarcie firmy ze środków PFRON?

Nabór wniosków na przyznanie osobie niepełnosprawnej zarejestrowanej w Urzędzie Pracy dotacji ze środków PFRON na podjęcie działalności gospodarczej, odbywa się za pośrednictwem tzw. SOW – Systemu Obsługi Wsparcia (sow.pfron.org.pl). Niektóre Urzędy Pracy dopuszczają również możliwość złożenia wniosku w formie papierowej w siedzibie danego PUP lub drogą pocztową.

Obecnie maksymalna kwota dotacji w zależności od Urzędu Pracy wynosi od 600% do 1500% średniego wynagrodzenia, co na dzień 08.04.2024 r daje kwotę: 45242,16 zł – 113 105,40 zł. 

Gdzie znaleźć wniosek o dotacje na otwarcie firmy przez SOW?

Po rejestracji w serwisie przechodzimy do odpowiedniej sekcji serwisu:

dotacja PFRON na firmę - SOW

Następnie uzupełniamy wniosek w sposób możliwie wyczerpujący i jasny. Należy pamiętać, że dotacje na podjęcie działlaności są w trybie konkursowym. W związku z tym środki finansowe otrzymają te osoby, których koncepcja biznesowa przedstawiona w obrębie dokumentów będzie najbardziej przekonująca dla komisji odpowiedzialnej za ocenę wniosku. 

Wzór czystego wniosku o dotacje z PFRON: Wniosek osoby niepełnosprawnej o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej (PFRON)

Uwaga, wniosek ma ograniczenia objętościowe dotyczące liczby znaków jakie można wprowadzić w danym polu. Z tego względu w przypadku istotnych informacji, które nie mieszczą się w obrębie wniosku a mogą być kluczowe dla właściwego przedstawienia koncepcji biznesowej wnioskodawcy – można przygotować dodatkowy załącznik z uzupełnieniami i dodać go do formularza na samym końcu, gdy dodaje się inne załączniki np. formularz informacji o pomocy de minimis. 

Instrukcję wypełnienia formularza o pomocy de minimis znajdą Państwo tutaj: Jak wypełnić formularz informacji o pomocy de minimis? 

Jeżeli mają Państwo problemy z przygotowaniem merytorycznej części wniosku, to mogą Państwo wesprzeć się wzorami gotowych biznesplanów, przygotowanymi na potrzeby dotacji PUP: biznes plan wzór o dotacje >>

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *