Nie posiadam doświadczenia w branży. Czy otrzymam dotacje?

Osoba chcąca uzyskać dotacje z Urzędu Pracy powinna przekonać urzędników, iż poradzi sobie z prowadzeniem firmy o danym profilu. Wszelkiego rodzaju dokumenty i zaświadczenia potwierdzające referencje osoby bezrobotnej (świadectwa pracy, szkolenia, kursy, kierunkowe wykształcenie) – w oczywisty sposób działają na korzyść osoby bezrobotnej i zwiększają jej szanse na otrzymanie dotacji. 

Jeżeli wnioskodawca nie miał w przeszłości żadnej styczności z daną branżą – pomocny w przekonaniu Urzędu Pracy do przyznania dofinansowania może być wyczerpujący biznes plan

Należy pamiętać, iż nikt nie musi znać się na wszystkim. Jeżeli dana osoba chce uruchomić np. sklep internetowy, to nie musi być przecież informatykiem. Wystarczy, że ma pomysł i potrafi pozyskać dobry i atrakcyjny cenowo produkt. Do administracji sklepem może zatrudnić pracownika o odpowiednich kwalifikacjach, lub korzystać z oprogramowania, które nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Ta zasada dotyczy też innych branż.

W wielu przypadkach może się okazać, iż w gruncie rzeczy posiadamy pewne przydatne umiejętności, choć w danej branży wcześniej nie pracowaliśmy. Np. wnioskodawca pracował wcześniej w sklepie spożywczym a planuje uruchomić warsztat samochodowy. Jest to inna branża, lecz umiejętność obsługi kasy fiskalnej, oraz umiejętności związane z bezpośrednią obsługą klientów przydadzą się też w warsztacie. 

Jeżeli prowadzenie danej działalności wymaga specjalnych uprawnień, np. świadczenie usług elektrycznych – to w przypadku nieposiadania ich przez osobę wnioskującą, konieczna jest deklaracja zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników. 

Przed złożeniem wniosku warto dokładnie sprawdzić regulamin dotacji i inne informacje publikowane przez PUP w sprawie dotacji. Często pojawia się tam informacja jak dany Urząd Pracy podchodzi do kwestii kwalifikacji wnioskodawcy. Może się zdarzyć, iż wprowadzony typ punktacji właściwie uniemożliwia uzyskanie wsparcia przez osobę która nie posiada udokumentowanego doświadczenia. W takich przypadkach warto na szybko ukończyć jakiś kierunkowy kurs lub szkolenie.

Potwierdzeniem naszych umiejętności może być też fakt prowadzenia tzw. „działalności nierejestrowanej”. Co ważne – działalność nierejestrowana nie pozbawia statusu osoby bezrobotnej. Dochód z działalności nierejestrowanej nie może jednak przekraczać 50% minimalnego wynagrodzenia (1300,00 zł/miesiąc w roku 2020). 

OFERTA: