Czy muszę być płatnikiem podatku VAT?

Otwierając firmę należy podjąć decyzję, czy nasza firma będzie płatnikiem podatku VAT. Zwykle tego typu informacje podaje się już na etapie składania wniosku o dotacje z Urzędu Pracy. Nie każdy przedsiębiorca musi być VAT-owcem.

Zwolnienie podmiotowe z podatku VAT 

Przedsiębiorca podejmujący działalność ma możliwość skorzystania ze wolnienia podmiotowego z podatku VAT. Zgodnie z obowiązującymi przepisami z takiego zwolnienia można korzystać do momenty, gdy obroty uzyskane w ramach działlaności nie przekroczą 200 000,00 zł/rok. W przypadku przekroczenia tego limitu konieczna będzie rejestracja VAT. 

Uwaga! Z podmiotowego zwolnienia z podatku VAT nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność reklamową, doradczą, jubilerską, prawniczą, lub sprzedaż towarów objętych akcyzą.

Zwolnienie przedmiotowe z podatku VAT

Prócz zwolnienia podmiotowego, istnieje zwolnienie przedmiotowe, dotyczące określonych rodzajów działalności. W myśl przepisów art. 43 ust.1 ustawy o VAT zwalnia się z podatku VAT sługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze. Ponadto z podatku VAT zwolnione są podmioty świadczące usługi w zakresie kształcenia i wychowania objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Tym samym ze zwolnienia mogą korzystać osoby fizyczne zakładające niepubliczne placówki i szkoły, jednak dopiero po wpisaniu ich do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego. Tak dzieję się też w przypadku usług szkoleniowych, gdzie mamy do czynienia ze świadczeniem usług nauczania prywatnego świadczonych przez nauczycieli. Co ważne, w przypadku zwolnienia podmiotowego nie ma górnej granicy limitu (zwolnienie obowiązuje bez względu na wielkość uzyskiwanych obrotów). 

Czy zwolnienie z VAT jest opłacalne w świetle dotacji z Urzędu Pracy?

Korzystając z wyżej wymienionego zwolnienia nie musimy doliczać podatku VAT do prowadzonej przez nas sprzedaży, dzięki czemu, w przypadku prowadzenia sprzedaży lub świadczenia usług na rzecz klienta indywidualnego (który nie może sobie odliczyć takiego podatku VAT) często będziemy w stanie zaoferować cenę niższą od konkurencji stanowiącej czynnego płatnika VAT. To może korzystnie wpłynąć na konkurencyjność naszej firmy i przynieść większe zyski.

Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy nie ponosimy dużych kosztów działalności. Konsekwencją zwolnienia z VAT jest bowiem utrata możliwości odzyskania zapłaconego podatku VAT od kosztów związanych z prowadzeniem firmy (reklama, zakup towarów, narzędzi, usługi telekomunikacyjne itp.). Można powiedzieć, że zwolnienie z VAT powinno być dla nas opłacalne, jeżeli koszty prowadzenia działalności opodatkowane tym podatkiem nie przekraczają 50% uzyskiwanego przychodu.

Jeżeli jednak naszą główną grupę klientów są przedsiębiorstwa, lepiej być czynnym płatnikiem podatku VAT, gdyż klient biznesowy w większości przypadków ma możliwość uzyskania zwrotu od zapłaconego podatku VAT a tym samym zwolnienie z VAT nie wypływa na atrakcyjność cenową naszej oferty. 

Najczęściej ze wspomnianego zwolnienia korzystają osoby zajmujące się fotografią okolicznościową, obsługą imprez, wykonujące zabiegi fizjoterapeutyczne itp. Jeżeli ktoś prowadzi sklep, warsztat samochodowy, wykonuje prace budowlane z własnego materiału, to w 95% przypadków bardziej opłacalna będzie rejestracja VAT. Ostatecznie każdy przypadek trzeba jednak rozpatrywać indywidualnie.

Dodatkowe atuty zwolnienia z podatku VAT:

  • brak konieczności prowadzenia ewidencji VAT
  • brak konieczności comiesięcznej wysyłki JPK VAT do Urzędu Skarbowego
  • mniejsze prawdopodobieństwo kontroli ze strony Urzędu Skarbowego

Podatek VAT a wydatki z dotacji 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie możemy od takich wydatków otrzymać zwrotu podatku VAT. Bez względu na to, czy będziemy płatnikiem VAT czy nie – inwestycje finansowane z otrzymanych pieniędzy ponosimy w kwocie brutto. Jeżeli nie planujemy dodatkowo większych wydatków inwestycyjnych realizowanych w oparciu o środki własne, może być to dodatkowa przesłanka by korzystać ze wspominanego zwolnienia

Pomoc i doradztwo 

Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu dokumentów i profesjonalnego doradztwa w zakresie dotacji i opodatkowania? Zapoznaj się z moją OFERTĄ