O czym należy pamiętać składając wniosek w PUP?

Każdy PUP ma inne wytyczne dotyczące wniosku

Przed zaniesieniem wniosku do PUP dobrze jest raz jeszcze przejrzeć regulamin dotacji oraz wszelkie dodatkowe wskazówki znajdujące się w obrębie dokumentów. Bywa, że dany Urząd Pracy wprowadza szczegółowe zasady dotyczące ich składania. Takie dodatkowe wytyczne mogą określać dopuszczalny rodzaj czcionki, wielkość odstępów między wierszami, maksymalną liczbę stron, sposób połączenia stron itp.

Np. w Urzędzie Pracy m.st. Warszawa, dokumenty powinny być wykonane z wykorzystaniem czcionki Times New Roman 12 px, interlinia pojedyncza, a strony wniosku powinny być ze sobą trwale połączone, np. przez bindowanie. PUP w Opolu życzy sobie z kolei, aby wnioski były drukowane w kolorze.

Niedostosowanie się do wytycznych danego Urzędu Pracy może skutkować odrzuceniem wniosku ze względów formalnych. 

Czytelność i struktura dokumentów

Należy zadbać o to by dokumenty były czytelne. Najlepiej uzupełnić je na komputerze i wydrukować. Pismo odręczne jest mało przystępne dla osoby oceniającej. Łatwiej też o błędy i literówki. Jeżeli dany Urząd Pracy udostępnił formularze w postaci nieedytowalnej (np. wniosek w formacie PDF) – to komputerowe wypełnienie jest trochę trudniejsze. Można jednak posłużyć się dostępnym online programem, który przekonwertuje nam pliki .PDF na edytowalny format .DOC (np. https://www.adobe.com/pl/acrobat/online/pdf-to-word.html)

Nie można zmieniać ogólnej budowy dokumentów. Możemy jedynie rozszerzać objętość poszczególnych akapitów, dodawać wiersze w tabelach – tak by zmieściła się cała treść.  Jeżeli w obrębie wniosku chcesz wspomnieć o jakichś istotnych kwestiach, na które nie znajdujesz miejsca w obrębie formularzy – to umieść je w dodatkowym załączniku.  

W dokumentach należy uzupełnić wszystkie pola. Jeżeli jakieś elementy cię nie dotyczą (np. imię i nazwisko współmałżonka w sytuacji gdy jest się panną lub kawalerem), należy wpisać „nie dotyczy”.

Upewnij się, że dokumenty zostały podpisane we wszystkich wyznaczonych do tego miejscach. Jeżeli w obrębie wniosku znajduje się lista załączników, to ponumeruj je według tej właśnie listy. Każdy załącznik w postaci kserokopii, np. prawo jazdy – powinien zostać opatrzony komentarzem „potwierdzam zgodność z oryginałem” (data i podpis). Oryginały należy wziąć ze sobą do ewentualnego okazania w kancelarii PUP, podczas składania wniosku.

Złożenie wniosku o dotacje w Urzędzie Pracy 

Komplet dokumentów najlepiej zanieść w opisanej teczce (imię, nazwisko, adres, nr telefonu). Poszczególne strony powinny być ze sobą zespolone, w sposób uniemożlwiający zgubienie przez urzędników którejś ze stron.

W przypadku zaświadczeń, np. o dochodach poręczyciela – to od daty wydania takiego dokumentu nie powinno minąć więcej niż 30 dni.

Dobrze jest zachować dla siebie kopię przygotowanych dokumentów. Może się ona przydać w przypadku ewentualnego odwołania od decyzji PUP lub jako podstawa do wykonania ewentualnych uzupełnień. 

Nie wiesz czy twój wniosek został poprawnie przygotowany?

Sprawdzę Twoje dokumenty pod względem formalnym i merytorycznym oraz wyjaśnię co należy poprawić. Szybko i rzetelnie. Zapoznaj się z ofertą: sprawdzenie wniosku / biznesplanu o dotacje