Wpływ technologii AI na rynek pracy w Polsce w 2025 r.

robot i pracownik biurowy

Szacuje się, że w roku 2024 ok. 14% pracowników straciło pracę w wyniku szeroko rozumianej automatyzacji. Wydaje się, że obecne zmiany dotkną w pierwszej kolejności różnego typu pracowników biurowych, pracujących przy komputerze (stanowiska w administracji, logistycy, pracownicy agencji reklamowych i programiści niższego szczebla, księgowi itp.).

Zastępowanie pracowników fizycznych, kierowców itp. to najprawdopodobniej perspektywa dekady, gdy autonomiczne roboty zarządzane przez modele AI staną się bardziej niezawodne i dostępne cenowo, Konieczne są też regulacje prawne związane z zakresem odpowiedzialności właściciela / producenta takiego robota na wypadek ewentualnych szkód mogących wyniknąć z ich działania (np. wypadki spowodowane przez autonomiczne samochody). Być może będzie to dodatkowe ubezpieczenie OC dla wszelkich autonomicznych maszyn.

Obecnie sztuczną inteligencję wdrażają w różnym zakresie coraz mniejsze firmy. W perspektywie 2 lat obserwujemy wyraźną zmianę podejścia. Wcześniej na rozwiązania AI mogły sobie pozwolić tylko większe firmy. CHatGPT z niezwykle tanim abonamentem zmienił zasady gry a sztuczna inteligencja stała się narzędziem ogólnodostępnym nawet dla mikroprzedsiębiorstw.

Jak sztuczna inteligencja wpłynie na polski rynek pracy w nadchodzących latach?

Open AI oraz inne wiodące podmioty związane z technologią sztucznej inteligencji wprowadzają coraz to nowsze, doskonalsze i bardziej intuicyjne narzędzia. Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), około 3,68 miliona Polaków pracuje obecnie w zawodach najbardziej narażonych na zastąpienie przez AI. Przyjmując utrzymujący się trend z roku bieżącego, oznaczało by to, że pracę może stracić ponad pół miliona osób.  Wiele z pośród tych osób będzie musiało się przekwalifikować, by znaleźć pracę w innej branży.

Jednocześnie w roku 2025 ogólne zatrudnienie w pozostałych sektorach gospodarki powinno rosnąć, co jest związane z realizacją Krajowego Planu Odbudowy oraz spodziewanym ogólnym ożywieniem gospodarczym. Dotyczy to w szczególności usług, transportu, opieki zdrowotnej i sektora budowlano-montażowego. Najprawdopodobniej pozwoli to wchłonąć większość osób, których stanowiska pracy zostaną w roku 2025 zastąpione przez sztuczną inteligencję. Być może odnotujemy niewielki wzrost stopy bezrobocia, lecz wg moich skromnych kalkulacji nie powinno ono przekroczyć 5,6% pod koniec 2025 roku.

Źródła informacji:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *